Raksti par kafiju

Interesanti fakti par kafiju

Kafija ‒ viens no vispopulārākajiem dzērieniem pasaulē. Daudzi no mums dzer to regulāri, lai ar tās palīdzību nodzīvotu līdz darbadienas beigām.
Ieradumam dzert kafiju un pašai kafijai ir sava ļoti aizraujoša vēsture.

Kafijas izcelsme.

Kafijas vēsture

Tradicionāli uzskata, ka kafija cēlusies no Etiopijas. Atbilstoši leģendai, to atklāja jauns gans vārdā Haldi. Viņu ieinteresēja kazu dīvainā uzvedība, kas paēda sarkanās ogas no krūma. Kad Haldi iegāja kaimiņu klosterī, viņš pastāstīja par savām kazām klostera priekšniekam. Tas nolēma izvārīt ogas, lai iegūtu novārījumu, un kopš tā laika mūki pierada lietot šo dzērienu, kas palīdzēja tiem neaizmigt ilgo lūgšanu laikā. Kas attiecas apcepšanai, vēsture stāsta par diviem mūkiem, Scialdi un Eidrusu, kuriem uzticēja kafijas augļu novākšanu. Vienā lietainā dienā viņi atgriezās pēc ražas novākšanas pilnīgi izlijuši. Lai izžāvētu pupiņas, viņi iemeta tās kamīnā. Atgriežoties pēc lūgšanām, viņi pamanīja, ka pupiņas lielākas nekā izžuvušas! Tās pilnībā apcepās, bet tām bija brīnišķīga smarža. Tāpēc mūki sāka cept pupiņas pirms tās ievārīt. Tas viss notika Tuvajos Austrumos, bet tieši Jemenā.

Arābi un kafija.

Arābi kļuva pirmie, kas sāka cept kafijas pupiņas un gatavot tieši no tām tādu kafiju, kādu mēs to pazīstam šodien. Bet vai jums zināms, kas kalpoja par vienīgo veidu senās Arāvijas sievietēm saņemt šķiršanos? Sievietei bija pilnīgas tiesības iesniegt šķiršanos, ja vīrs nespēja apgādāt ģimeni ar pietiekamu kafijas daudzumu.

Vārda «kafija» vēsture

Kafija ‒viens no vispopulārākajiem dzērieniem pasaulē

Spirdzinošā dzēriena apzīmēšanai arābi pirmie izmantoja vārdu «qahhvat al‒bun», kas nozīmē «vīns no pupiņām». Pēc gadsimta nosaukumu saīsināja līdz «qahva». Pēc tam to pārņēma turki un turku valodā tas skanēja kā «kahve». Vēlāk tas pats atgadījums notika ar Holandes iedzīvotājiem. Viņi pārņēma nosaukumu no turkiem un sāka to izrunāt savā valodā: «koffie». No tā cēlies jau visiem zināmais angļu vārds «coffee».

Kafijas popularitāte.

Jūs zinājāt, ka kafija ir otrs visu pārdodamo produktu vidū pasaules tirgū? Pēc popularitātes tā piekāpjas tikai naftai. Un nav pārsteidzoši, jo šobrīd nafta ir galvenais kapitālisma virzītājspēks. Bet jau pēc pāris gadiem situācija var izmainīties ‒ daži zinātnieki pārliecināti, ka nākotnē kafijas pupiņas varēs nomainīt degvielas izrakteņus un būt par dzinēju degvielu.